Kültür Sanat, Kültür Sanat Derneği
   
Müzik Bilgileri
   
Dış Duyurular
Türk Müziği Konservatuar'larında saz ve ses eğitimi alan öğrencilerin edindikleri teorik bilgileri, pratikte uygulamaları için derneğimizdeki çalışmalarımıza katılımlarını bekliyoruz.
Türk Sanat Müziği Notaları
Bestecilerimizin şarkılarını ve eserlerinin notalarını arşivimizde bulabilir,
Türk Sanat Müziği hakkında derlenmiş bilgilere, Makamlar ve Fasıllar hakkında dökümanlara sitemizden ulaşabilirsiniz.
Türk Müziği Bilgileri
   
 
ALİ RIZA AVNİ TINAZ
Ali Rıza Avni 1931 yılında İzmir’de doğdu. Babasının adı Hüseyin Avni, annesinin adı Şefika’dır. 1935 yılında ailesiyle birlikte Ankara’ya geldi; bütün öğrenim hayatını Ankara’da tamamladı. Daha sonra yeniden İzmir’e yerleşen sanatkâr, İzmir Radyosu Yayın Şefliği de yaptı. Edebiyat ve mûsiki tarihine merak ederek, yıllarca süren sabırlı bir araştırma sonucu zengin bir arşiv vücûde getirdi. Çeşitli yayın organlarında inceleme yazıları yayınladı. On yılı aşkın bir süredir “Ses ve Saz Dünyamızdan” adındaki programı
hazırlamış ve çok beğenilmiştir. TRT İhtisas Komisyonu’nda çalışmıştır. Eski edebiyatımızı çok iyi inceleyen Ali Rıza Avni, eserlerinin çoğunun sözlerini kendisi yazmıştır. Başka güzel şiirleri de vardır. Mûsiki ve müzikoloji ile ilgili olarak yazdığı eserlerin sayısı dokuzu bulur.

Mûsiki çalışmalarına Saip Egüz’den nota ve solfej dersleri alarak başladı. Biraz ilerledikten sonra Ankara Mûsiki Cemiyeti’ne girdi. Burada Hayri Yenigün, Fehmi Tokay, Nuri Halik Poyraz gibi ustalardan yararlandı. İlk beste çalışmalarına 1950 yılında neva makamından bestelediği “Deldi bağrım bülbül-i biçare nâlânın senin” güfteli şarkısını besteleyerek başladı. Bundan sonra dini ve dindışı olmak üzere yüz yirminin üzerine eser besteledi.
Evli olan sanatkârın bir kız çocuğu vardır. Ali Rıza Avni 29 Mart 1995 tarihinde İzmir’de vefat ederek ertesi günü defnedildi.

Dr.M.Nazmi Özalp-Türk Musikisi Tarihi kitabından alınmıştır.
  Acemaşiran-Canan okuyor aşkın ilâhi sesidir bu
  Acemaşiran-Düştüm bir yol sevdasına
  Eviç-Sen gülersin gül gibi
  Neveser Saz Semaisi
  Suzidil-Açmıştı alevler gibi çehrendeki güller
 
Derneğimiz,
11 Nisan 2013 Perşembe akşamı saat 20.30'da Selâhattin Akçiçek Konser Salonu'nda (KONAK) bir konser verecektir. Şef. Özgen KÜÇÜKGÖKÇE yönetiminde gerçekleşecek konserimize tüm musiki severleri bekliyoruz. Konser halka açıktır.
Etkinlikler
Yaşlıya Saygı Haftası
24 Mart Perşembe akşamı Karabağlar Belediyesi etkinlikleri kapsamında, Yaşlıya Saygı Haftası konseri gerçekleştirildi.
devamı...
Güzel Sözler

Her gönül bir şarkı söyler.

Şarkılarımız bizim romanlarımızdır.

Ahmet Hamdi TANPINAR

 
Esendere Kültür Sanat Derneği ESDER Resmi sitesidir.
Sitenin tüm içeriği Şenay SARIGÖZOĞLU tarafından hazırlanmaktadır.
55/75 Sokak 19/B Esenyalı - İZMİR
Telefon : 0 232 248 00 53 - GSM : 0 535 470 67 41 - Mail: info@eksd.org.tr
Web Tasarım İzmir, Google Reklam İzmir ReklamTurk   
Balçova İZMİR