Kültür Sanat, Kültür Sanat Derneği
   
Müzik Bilgileri
   
Dış Duyurular
Türk Müziği Konservatuar'larında saz ve ses eğitimi alan öğrencilerin edindikleri teorik bilgileri, pratikte uygulamaları için derneğimizdeki çalışmalarımıza katılımlarını bekliyoruz.
Türk Sanat Müziği Notaları
Bestecilerimizin şarkılarını ve eserlerinin notalarını arşivimizde bulabilir,
Türk Sanat Müziği hakkında derlenmiş bilgilere, Makamlar ve Fasıllar hakkında dökümanlara sitemizden ulaşabilirsiniz.
Türk Müziği Bilgileri
   
 
DEVLET ŞAH
Devlet Şah’ın asıl adı Alâuddevle Bahtişah Gazi Semerkandi’dir; 1431 yılında doğdu, takriben 1495’de öldü. Sanat ve edebiyat adamı olarak tanındıktan sonra önce Şahruh’un, sonra Ebulkasım Babür’ün hizmetinde çalıştı. Hayatının son yıllarını çiftliğinde geçirmiştir. “Tezkiretü’ş-Şuar┠adında bir eser yazarak edebiyat tarihçilerinin öncüleri arasında yer almıştır.Adı geçen eseri on Arap şâirinden söz eden bir girişle
başlar. Bundan sonra yüz kırk üç İran şâiri hakkında bilgi verdiği yedi bölümlük ikinci bölümü gelir. Son ve üçüncü bölümde ise Herat Sarayı’nın büyük siması Hüseyin Baykara’yı anlatır. Çok incelenmiş olan bu tezkire edebiyat tarihi alanında önemli bir başvuru kitabı olmuştur. Eser ilk kez 1843 yılında Hoca Fehmi Efendi tarafından özet olarak “Termüman 1001 Temel Eser” serisi arasında yayınlanmıştır. Bu son çeviri Prof.Necat Lugal’a âittir. Aynı zamanda mûsikişinas olan Devlet Şah, bu sanatı Yusuf Burhan’dan öğrendiğini söyler. Eserinde şâir mûsikişinaslar hakkında da bilgi verdiği için eski mûsikişinaslara ait bazı bilgilerimizi Devlet Şah’a borçluyuz.

Dr.M.Nazmi Özalp-Türk Musikisi Tarihi kitabından alınmıştır.

 
Derneğimiz,
11 Nisan 2013 Perşembe akşamı saat 20.30'da Selâhattin Akçiçek Konser Salonu'nda (KONAK) bir konser verecektir. Şef. Özgen KÜÇÜKGÖKÇE yönetiminde gerçekleşecek konserimize tüm musiki severleri bekliyoruz. Konser halka açıktır.
Etkinlikler
Yaşlıya Saygı Haftası
24 Mart Perşembe akşamı Karabağlar Belediyesi etkinlikleri kapsamında, Yaşlıya Saygı Haftası konseri gerçekleştirildi.
devamı...
Güzel Sözler

Her gönül bir şarkı söyler.

Şarkılarımız bizim romanlarımızdır.

Ahmet Hamdi TANPINAR

 
Esendere Kültür Sanat Derneği ESDER Resmi sitesidir.
Sitenin tüm içeriği Şenay SARIGÖZOĞLU tarafından hazırlanmaktadır.
55/75 Sokak 19/B Esenyalı - İZMİR
Telefon : 0 232 248 00 53 - GSM : 0 535 470 67 41 - Mail: info@eksd.org.tr
Web Tasarım İzmir, Google Reklam İzmir ReklamTurk   
Balçova İZMİR