Kültür Sanat, Kültür Sanat Derneği
   
Müzik Bilgileri
   
Dış Duyurular
Türk Müziği Konservatuar'larında saz ve ses eğitimi alan öğrencilerin edindikleri teorik bilgileri, pratikte uygulamaları için derneğimizdeki çalışmalarımıza katılımlarını bekliyoruz.
Türk Sanat Müziği Notaları
Bestecilerimizin şarkılarını ve eserlerinin notalarını arşivimizde bulabilir,
Türk Sanat Müziği hakkında derlenmiş bilgilere, Makamlar ve Fasıllar hakkında dökümanlara sitemizden ulaşabilirsiniz.
Türk Müziği Bilgileri
   
 
KUDBEDDİN ŞİRAZİ
Ziyaeddin Mes’ud Kazarûni’nin oğlu olan Kudbettin 1236 yılında Şiraz’da doğdu. 1311 yılında Tebriz’de öldü. Tıp çalışmalarıyla ünlü bir ailenin çocuğudur. Daha 14 yaşında iken Şiraz hastanesinde tıp çalışmaları yaptığı sırada babasını yitirdi. Öğrenimini tamamlamak için Şam’a amcasının yanına gitti. Burada amcasından ve o dönemin ünlü bilginlerinden genel bilgisini ilerleterek üstün zekâsı ile onun bütün dikkatini
üstüne çekti. Tıp, Astronomi, Felsefe ve İslâmi ilimlerde geniş bilgi elde etti. Özellikle “optik” konusunda değerli buluşlar ileri sürdü. Kendisinden önce yaşamış olan bilginlerin eserlerini incelemiştir. Bu sıralarda Nakşiyüddin Tûsi’nin öğrencisi oldu; 1284’e yakın tarihlerde Sivas ve Malatya’da kadılık yaptı. Bir süre İlhanlı Devleti’nin hizmetinde çalışarak elçi olarak Mısır’a gönderildi. Mısır’da bulunduğu yıllarda yazacağı eserler için kaynak topladı. Yaygın ünü dolayısiyle “İranlıların Âlimi” adı ile anılıyor, ilgi ve saygı görüyordu. Çok öğrenci yetiştirmiştir. Hayatının son yıllarında Tebriz’e yerleşerek ömrünün sonuna kadar hadisleri incelemeye koyuldu ve Kur’an-ı Kerim’i tefsir etti. Böyle olmakla birlikte İslâm dininin gereklerini yerine getirmediği, satranç oynadığı, şarabı sevdiği, rebab çaldığı için kınanmıştır.

Uğraştığı konularla ilgili olarak çeşitli eserler yazan Kudbeddin Şirazi, mûsiki tarihimiz için önemli olan yönü, Farsça olarak yazdığı “Dürretü’t-Tâç” adındaki ansiklopedik eserdir. Bu eserin bir bölümü mûsikiye ayrılmıştır. Safiyüddin Abdülmümin ile çağdaştır.

Dr.M.Nazmi Özalp-Türk Musikisi Tarihi kitabından alınmıştır.

 
Derneğimiz,
11 Nisan 2013 Perşembe akşamı saat 20.30'da Selâhattin Akçiçek Konser Salonu'nda (KONAK) bir konser verecektir. Şef. Özgen KÜÇÜKGÖKÇE yönetiminde gerçekleşecek konserimize tüm musiki severleri bekliyoruz. Konser halka açıktır.
Etkinlikler
Yaşlıya Saygı Haftası
24 Mart Perşembe akşamı Karabağlar Belediyesi etkinlikleri kapsamında, Yaşlıya Saygı Haftası konseri gerçekleştirildi.
devamı...
Güzel Sözler

Her gönül bir şarkı söyler.

Şarkılarımız bizim romanlarımızdır.

Ahmet Hamdi TANPINAR

 
Esendere Kültür Sanat Derneği ESDER Resmi sitesidir.
Sitenin tüm içeriği Şenay SARIGÖZOĞLU tarafından hazırlanmaktadır.
55/75 Sokak 19/B Esenyalı - İZMİR
Telefon : 0 232 248 00 53 - GSM : 0 535 470 67 41 - Mail: info@eksd.org.tr
Web Tasarım İzmir, Google Reklam İzmir ReklamTurk   
Balçova İZMİR