Kültür Sanat, Kültür Sanat Derneği
   
Müzik Bilgileri
   
Dış Duyurular
Türk Müziği Konservatuar'larında saz ve ses eğitimi alan öğrencilerin edindikleri teorik bilgileri, pratikte uygulamaları için derneğimizdeki çalışmalarımıza katılımlarını bekliyoruz.
Türk Sanat Müziği Notaları
Bestecilerimizin şarkılarını ve eserlerinin notalarını arşivimizde bulabilir,
Türk Sanat Müziği hakkında derlenmiş bilgilere, Makamlar ve Fasıllar hakkında dökümanlara sitemizden ulaşabilirsiniz.
Türk Müziği Bilgileri
   
 
MUSTAFA NEZİH ALBAYRAK
Mustafa Nezihi Albayrak 1871 yılında İstanbul’un Vefa semtinde doğdu. Hamami-zâde İsmail Dede’nin kız tarafından torununun oğludur. Babası Selâmi Dergâhı şeyhi Muhtar Efendi de mûsikişinastı. Mutaf-zâde Ahmed Efendi’den ders almış, on kadar ilâhi bestelemişti. Dedesi Şeyh Nuri Efendi’dir. İlk ve orta öğreniminden sonra “Mülkiye-i Şâhane”den mezun oldu. Bir süre öğretmenlik, müfettişlik yaptıktan sonra İstanbul ve Halep, Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra da Ankara Milli Eğitim müdürlüklerinde bulundu.
Politika ile uğraşmıştır. Çocuklarının bazılarını mûsikişinas olarak yetiştirdi. Oğlu İzzet Albayrak, Ankara Devlet Konservatuarı öğretim üyelerindendi.

Mûsikiyi Hacı Kirami Efendi, Zekâi Dede ve oğlu Ahmed Irsoy’dan öğrendi. Batı ve Hamparsum notasını iyi bilirdi. Kendisi de stenografiye benzeyen bir nota şekli geliştirmişse de kullanan olmamıştır. Aynı zamanda şair olan Albayrak, uzun yıllar Çarşamba Dergâhı’nda imamlık ve hatiplik yaptı. 13 Ocak 1964 tarihinde öldü. Zincirlikuyu mezarlığında toprağa verildi.

Bir bestekâr olarak beste, şarkı, ilâhi ve marş türlerinde iki yüz kadar eser besteledi. Bunlardan on kadarı biliniyor. Hamparsum notası ile yazdığı mûsiki koleksiyonu, ölümünden sonra eşi Pakize hanımda kalmış, daha sonra oğlunun eli ile Ankara Devlet Konservatuvarı’nda intikal etmiştir. Konservatuvarın yeni binasına taşınması sırasında büyük bir bölümünün kaybolduğu söylenmiştir.

Dr.M.Nazmi Özalp-Türk Musikisi Tarihi kitabından alınmıştır.
  Hicaz-Müheyya oldu meclis sakiya peymaneler dinsin
  Hicaz-Ne naz dilber ile nasıl meram oluruz
 
Derneğimiz,
11 Nisan 2013 Perşembe akşamı saat 20.30'da Selâhattin Akçiçek Konser Salonu'nda (KONAK) bir konser verecektir. Şef. Özgen KÜÇÜKGÖKÇE yönetiminde gerçekleşecek konserimize tüm musiki severleri bekliyoruz. Konser halka açıktır.
Etkinlikler
Yaşlıya Saygı Haftası
24 Mart Perşembe akşamı Karabağlar Belediyesi etkinlikleri kapsamında, Yaşlıya Saygı Haftası konseri gerçekleştirildi.
devamı...
Güzel Sözler

Her gönül bir şarkı söyler.

Şarkılarımız bizim romanlarımızdır.

Ahmet Hamdi TANPINAR

 
Esendere Kültür Sanat Derneği ESDER Resmi sitesidir.
Sitenin tüm içeriği Şenay SARIGÖZOĞLU tarafından hazırlanmaktadır.
55/75 Sokak 19/B Esenyalı - İZMİR
Telefon : 0 232 248 00 53 - GSM : 0 535 470 67 41 - Mail: info@eksd.org.tr
Web Tasarım İzmir, Google Reklam İzmir ReklamTurk   
Balçova İZMİR