Kültür Sanat, Kültür Sanat Derneği
   
Müzik Bilgileri
   
Dış Duyurular
Türk Müziği Konservatuar'larında saz ve ses eğitimi alan öğrencilerin edindikleri teorik bilgileri, pratikte uygulamaları için derneğimizdeki çalışmalarımıza katılımlarını bekliyoruz.
Türk Sanat Müziği Notaları
Bestecilerimizin şarkılarını ve eserlerinin notalarını arşivimizde bulabilir,
Türk Sanat Müziği hakkında derlenmiş bilgilere, Makamlar ve Fasıllar hakkında dökümanlara sitemizden ulaşabilirsiniz.
Türk Müziği Bilgileri
   
 
NEYZEN SALİH DEDE
XIX.yüzyılın ünlü neyzen ve bestekârlarından Salih Dede Efendi 1823 yılında İstanbul’da doğdu. Abdülkadir Efendi adında bir kişinin oğludur. Babasının ölümü üzerine annesi, Beşiktaş Mevlevihânesi Şeyhi Mahmut Efendi ile evlendi. O sıralarda Salih Dede üç yaşındaydı. Daha sonra aynı mevlevihâneye şeyh olan şevkefzâ saz semâisinin bestekârı neyzen Said Dede, bu duruma göre Salih Dede’nin üvey kardeşidir. Neyzen Yusuf Paşa’nın ise amcasıdır. Mûsiki ve ney çalmasını Said Dede’den öğrendi. Güçlü bir icrâcı ve
usta bir neyzen olarak on sekiz yaşında Muzika-i Hümâyun’a girdiği zaman İstanbul’da tanınmış bir neyzendi (1840). Sarayda düzenli olarak terfi etti; sivil yarbaylık demek olan kaymakamlığa kadar yükseldi. Sultan Abdülmecid’in saltanat yıllarında fasıl heyetinde çalıştı. Sultan Abdülaziz’in tahta çıkışından az önce, kadro kısıtlanması sebebiyle saraydan ayrıldı. Salih Dede 1886 (28 Zilhicce 1304) yılında öldü; Kasımpaşa Mevlevihânesi’nin mezarlığına defnedildi.

Bu Mevlevi tekkesinde “Çile”sini doldurarak “Dede” olmuştu. Uzun yıllar Bahâriye, Beşiktaş ve Kasımpaşa mevlevihânelerinde neyzenbaşılık yaptı. Bilhassa saz mûsikimize ait peşrev ve saz semâileri ile iştihar eden Salih Dede, bu asrın en kudretli saz mûsikisi bestekârlarından olan Tanburi Büyük Osman Bey’den sonra, bu vadide en ziyade muvaffak olmuş üstad bestekârlardandır. Otuz kadar peşrev ve saz semâisi bestelemiştir.Ancak bu eserlerin bugün hepsi elimizde değildir. Bir bölümü unutulmuştur. Dini mûsiki alanında tek eseri şedd-i araban makamında bestelemiş olduğu Mevlevi âyinidir. Güldeste makamı da onun buluşudur. Eğer yeni bulunanlar eklenmediyse bir âyin, bir oyun havası, on peşrev, altı saz semâisi, iki şarkısı biliniyor.

Salih Dede, Hüseyin Fahreddin Dede’nin ney hocasıdır. İbnülemin Mahmud Kemal İnal’ın verdiği bilgiye göre çok güzel karagöz resimleri çizermiş.

Dr.M.Nazmi Özalp-Türk Musikisi Tarihi kitabından alınmıştır.
  Güldeste Peşrev
  Güldeste Saz Semaisi
  Hicazkâr Peşrev
  Hüzzam-Bağı hüsnünde efendim
 
Derneğimiz,
11 Nisan 2013 Perşembe akşamı saat 20.30'da Selâhattin Akçiçek Konser Salonu'nda (KONAK) bir konser verecektir. Şef. Özgen KÜÇÜKGÖKÇE yönetiminde gerçekleşecek konserimize tüm musiki severleri bekliyoruz. Konser halka açıktır.
Etkinlikler
Yaşlıya Saygı Haftası
24 Mart Perşembe akşamı Karabağlar Belediyesi etkinlikleri kapsamında, Yaşlıya Saygı Haftası konseri gerçekleştirildi.
devamı...
Güzel Sözler

Her gönül bir şarkı söyler.

Şarkılarımız bizim romanlarımızdır.

Ahmet Hamdi TANPINAR

 
Esendere Kültür Sanat Derneği ESDER Resmi sitesidir.
Sitenin tüm içeriği Şenay SARIGÖZOĞLU tarafından hazırlanmaktadır.
55/75 Sokak 19/B Esenyalı - İZMİR
Telefon : 0 232 248 00 53 - GSM : 0 535 470 67 41 - Mail: info@eksd.org.tr
Web Tasarım İzmir, Google Reklam İzmir ReklamTurk   
Balçova İZMİR