Kültür Sanat, Kültür Sanat Derneği
   
Müzik Bilgileri
   
Dış Duyurular
Türk Müziği Konservatuar'larında saz ve ses eğitimi alan öğrencilerin edindikleri teorik bilgileri, pratikte uygulamaları için derneğimizdeki çalışmalarımıza katılımlarını bekliyoruz.
Türk Sanat Müziği Notaları
Bestecilerimizin şarkılarını ve eserlerinin notalarını arşivimizde bulabilir,
Türk Sanat Müziği hakkında derlenmiş bilgilere, Makamlar ve Fasıllar hakkında dökümanlara sitemizden ulaşabilirsiniz.
Türk Müziği Bilgileri
   
 
DOKTOR ŞÜKRÜ ŞENOZAN
Osman Şükrü Şenozan 1874 yılında İstanbul'un Süleymaniye sem-tinde doğdu. Kastamonulu bir aileden gelen Ali Osman Efendi'nin oğludur. İlkokul'dan sonra sırasiyle Şehzade Rüştiyesi, Mülkiye İdadisi'nde okudu; yüksek öğrenimini İstanbul Tıp Fakültesi'nde tamamladı. O zamanlar bir Türk adası olan Midilli adası ile Muğla'da hükümet ve belediye tabipliği yaptı. Bir süre İzmir Memleket Hastahanesi'nde çalıştıktan sonra
on yedi yıl kadar İzmir Sağlık müdürlüğünde bulundu. Beyler sokağında muayenehanesi vardı. İzmir'in Yunanlılar tarafından işgalinden sonra askeri doktor olarak milli birliklere katıldı. Kurtulus Savaşı sonrasında Sağlık Bakanlığı Hıf- zısıhha müdürü oldu; Atatürk'ün çevresinde bulunanların arasındaydı. Beşinci devre Kastamonu milletvekili olarak Büyük Millet Meclisi'ne girdi. Atatürk'ün sevdiği ve saydığı bir kimseydi. Çoğu zaman Çankaya Köşkü'ne çağrılır, sohbetlere katılırdı. Sanatla ilgili bir çok konuların çözümüne yardımcı oldu.

Emekli olduktan sonra İstanbul'a yerleşen Şenozan, 4 Temmuz 1954 tarihinde öldü; Edirnekapısı mezarlığına defnedildi. Samiha hanımla evlenen sanatkarın ikisi kız, biri erkek olmak üzere üç çocuğu olmuştur.

Musiki çalışmalarına erken yaşlarında başladı ve bütün öğrenim hayatı boyunca ilgisini kesmedi. İlk musiki hocası Zekai Dede Efendi'dir. Zeka Dede'nin ölümünden sonra oğlu Ahmed Irsoy'dan makam ve usul dersleri aldı. Defter-i Hakani katiplerinden Ali Efendi, Hanende Ali Bey, Müneccimbaşı-zade Reşad Bey, Ahırkapılı İbrahim Efendi'den fasıllar geçti. İzmir'de bulunduğu uzun yıllar içinde Santo Şikari ve Rakım Elkutlu ile tanışarak çalışmalarını yoğunlaştırdı. Selanikli Udi Ahmed Efendi ile neyzen ve udi Cemal Efendi ile çalıştı. Biraz ney çalmasını bilir, İzmir Mevlevihanesi'ne devam ederdi. H. Sadeddin Arel ile Dr. Suphi Ezgi'den de yararlanmıştır.

Bestekarlığa 1894 yılında, daha tıp fakültesinde okurken ilk eseri olan "Gözüm hicrinle kan ağlar" güfteli şarkısını besteleyerek başladı. Musiki repertuvarımızda üç marş, ile on sekiz şarkısı bulunuyor. Bestekarlık açısından tekniği sağlam, güzel eserler vermiştir.

Dr.M.Nazmi Özalp-Türk Musikisi Tarihi kitabından alınmıştır.

  Buselik-Gönül harareti sönmez şarabı kevserle
  Hüseyni-Dıştan viran bağlıyım
  Mahur-Bu sevda ne tatlı ne tatlı yalan
  Mahur-Guşi cana geldi bir yerden sesin
  Mahur-Reftari nazi cünbüşe girdi
  Müstear-Mahtabım nurunu göster karanlık bağrıma
  Neveser-Köpürsün badeler taşsın dökülsün neşeler
  Segah-Gözlerinden içti gönlüm neşeyi
  Suzinak-Gel inan gel dilde sazı aşkını
  Suzinak-Müptelayı derd olan diller geçtiler
 
Derneğimiz,
11 Nisan 2013 Perşembe akşamı saat 20.30'da Selâhattin Akçiçek Konser Salonu'nda (KONAK) bir konser verecektir. Şef. Özgen KÜÇÜKGÖKÇE yönetiminde gerçekleşecek konserimize tüm musiki severleri bekliyoruz. Konser halka açıktır.
Etkinlikler
Yaşlıya Saygı Haftası
24 Mart Perşembe akşamı Karabağlar Belediyesi etkinlikleri kapsamında, Yaşlıya Saygı Haftası konseri gerçekleştirildi.
devamı...
Güzel Sözler

Her gönül bir şarkı söyler.

Şarkılarımız bizim romanlarımızdır.

Ahmet Hamdi TANPINAR

 
Esendere Kültür Sanat Derneği ESDER Resmi sitesidir.
Sitenin tüm içeriği Şenay SARIGÖZOĞLU tarafından hazırlanmaktadır.
55/75 Sokak 19/B Esenyalı - İZMİR
Telefon : 0 232 248 00 53 - GSM : 0 535 470 67 41 - Mail: info@eksd.org.tr
Web Tasarım İzmir, Google Reklam İzmir ReklamTurk   
Balçova İZMİR