Kültür Sanat, Kültür Sanat Derneği
   
Müzik Bilgileri
   
Dış Duyurular
Türk Müziği Konservatuar'larında saz ve ses eğitimi alan öğrencilerin edindikleri teorik bilgileri, pratikte uygulamaları için derneğimizdeki çalışmalarımıza katılımlarını bekliyoruz.
Türk Sanat Müziği Notaları
Bestecilerimizin şarkılarını ve eserlerinin notalarını arşivimizde bulabilir,
Türk Sanat Müziği hakkında derlenmiş bilgilere, Makamlar ve Fasıllar hakkında dökümanlara sitemizden ulaşabilirsiniz.
Türk Müziği Bilgileri
   
 
VELİ KANIK
Veli Kanık 1881 yılında İzmir’de doğdu. İzmir Sanat Okulu’nu bitirdikten sonra, hocası Mustafa Bey’in aracılığı ile Muzika-i Humayûn’da şef yardımcısı olan Zati Arca’ya gönderildi. Bu askeri kuruluşa er olarak giren Veli Kanık hocasının çaldığı sazı, yâni klârneti seçti. Kısa sürede kendini göstererek orkestrada solist klârnet olarak çaldı.Birgün bu genç klârnetçiyi dinleyen Dusep Paşa, onu Zati Arca’nın odasına çağırtarak dinlemiş ve kendi orkestrasına alınmasını emretmişti. İcrâkârlığını ve nazari bilgilerini ilerleterek önce
öğretmen yardımcılığına, sonra öğretmenliğe getirildi. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sonra kadrosu Ankara’ya nakledilince Ankara’ya geldi ve daha sonra Cumhurbaşkanlığı Armoni Mızıkası şefi oldu.

İyi bir klârnet sanatkârı olduğu kadar öğretmenlikte de başarılı oldu. 1925 yılında Ankara’da kurulan “Mûsiki Muallim Mektebi”nde beş yıl boyunca klârnet dersleri verdi ve nazariyat okuttu. Emekli olduktan sonra Ankara Radyosu’nun ilk müdürlerinden oldu. 1950-1953 yılları arasında İstanbul Radyosu’nda tonmayster olarak çalıştı. Düzenlenen pek çok konserlere katıldı. Türk Mûsikisi’ni iyi bilirdi; makam ve usûllerde sadeleşmeye gidilmesini istiyenlerdendi. Türk Mûsikisi usûlleri hakkında yazdığı bir eser eleştiri konusu olmuştur. Hüzzam makamında bir şarkısı biliniyor. Veli Kanık 19 Kasım 1953 tarihinde İstanbul’da öldü. Tanınmış şairlerimizden Orhan Veli, sanatkârın oğludur.

Dr.M.Nazmi Özalp-Türk Musikisi Tarihi kitabından alınmıştır.
  Buselik-Geliniz geliniz silinsin eleminiz
  Hüzzam-Gözlerin canımı suzan ediyor
 
Derneğimiz,
11 Nisan 2013 Perşembe akşamı saat 20.30'da Selâhattin Akçiçek Konser Salonu'nda (KONAK) bir konser verecektir. Şef. Özgen KÜÇÜKGÖKÇE yönetiminde gerçekleşecek konserimize tüm musiki severleri bekliyoruz. Konser halka açıktır.
Etkinlikler
Yaşlıya Saygı Haftası
24 Mart Perşembe akşamı Karabağlar Belediyesi etkinlikleri kapsamında, Yaşlıya Saygı Haftası konseri gerçekleştirildi.
devamı...
Güzel Sözler

Her gönül bir şarkı söyler.

Şarkılarımız bizim romanlarımızdır.

Ahmet Hamdi TANPINAR

 
Esendere Kültür Sanat Derneği ESDER Resmi sitesidir.
Sitenin tüm içeriği Şenay SARIGÖZOĞLU tarafından hazırlanmaktadır.
55/75 Sokak 19/B Esenyalı - İZMİR
Telefon : 0 232 248 00 53 - GSM : 0 535 470 67 41 - Mail: info@eksd.org.tr
Web Tasarım İzmir, Google Reklam İzmir ReklamTurk   
Balçova İZMİR