Kültür Sanat, Kültür Sanat Derneği
   
Müzik Bilgileri
   
Dış Duyurular
Türk Müziği Konservatuar'larında saz ve ses eğitimi alan öğrencilerin edindikleri teorik bilgileri, pratikte uygulamaları için derneğimizdeki çalışmalarımıza katılımlarını bekliyoruz.
Türk Sanat Müziği Notaları
Bestecilerimizin şarkılarını ve eserlerinin notalarını arşivimizde bulabilir,
Türk Sanat Müziği hakkında derlenmiş bilgilere, Makamlar ve Fasıllar hakkında dökümanlara sitemizden ulaşabilirsiniz.
Türk Müziği Bilgileri
   
 
Acem'li Yegâh Makamı

Acem’li Yegâh makamı, Yegâh makamının bir başka çeşididir. Az kullanılmıştır.

a-Durağı: Yegâh perdesidir.

b-Seyri: İnicidir.

c-Dizisi: Yerinde Beyâti makamı (Uşşak dörtlüsü + Bûselik beşlisi) dizisine Yegâh perdesindeki Bûselik beşlisinin eklenmesinden meydana gelmiştir.d-Güçlüsü: Yegâh makamında olduğu gibi Nevâ perdesi bu makamda da güçlü perdesidir. Makamın yarım kararı bu perdede Bûselik çeşnisiyle yapılır.

e-Asma Karar Perdeleri: Yerindeki Beyâti makamının asma kararları bu makamda da aynen kullanılır. Özellikle Segâh perdesinde Ferahnâk beşlisi veya Segâh üçlüsüyle, Dügâh perdesinde yalnızca Uşşak çeşnisiyle, Rast perdesinde yalnızca Rast çeşnisiyle ve Hüseyni Aşirân perdesinde de Kürdi çeşnisiyle asma kararlar yapılır. Görüldüğü gibi, bu makamda Irak ve Eviç perdeleri yoktur. Çünkü Yegâh’da Rast dizisi ve yerinde Nevâ makamı dizisi bu makamda kullanılmayıp, yerindeki Beyâti dizisi ve Yegâh’da Bûselik beşlisi kullanılmıştır. Dolayısıyle asma kararlarda da bâzı özellikler olacaktır ve asma karar imkânı Yegâh makamı kadar çok olmayacaktır.

f-Donanımı: Beyâti makamı gibi si için koma bemolü donanıma yazılır.

g-Perdelerin T.M.deki isimleri: Pestten tize doğru: Yegâh, Hüseyni Aşirân, Acem Aşirân, Rast, Dügâh, Segâh, Çargâh, Nevâ, Hüseyni, Acem, Gerdâniye, Muhayyer’dir.

h-Yeden’i: Portenin altındaki bakiye diyezli do Kaba Nim Hicaz perdesidir.

ı- Genişlemesi: Acem’li Yegâh makamı genel olarak genişletilmemiştir. Fakat az da olsa genişletilmesi gerekir. Beyâti makamı gibi genişetilebilir. Bununla berâber genişlemiş olarak kullanmak pek de doğru değildir. Esâsen 13 seslik bir diziye sâhiptir.

i-Seyir: Yerinde Beyâti makamı ile seyre başlanır. Diziyi meydana getiren çeşnilerde karışık gezinildikten sonra, güçlü Nevâ perdesinde Bûselik çeşnisiyle yarım karar yapılır. Yine karışık gezinilerek Dügâh perdesinde Uşşak çeşnisiyle Beyâti makamı sona erdirilir. Şüphesiz ki bu arada gereken yerlerde gerekli asma karar perdeleri de gösterilecektir. Nihâyet Yegâh perdesindeki Bûselik beşlisine geçilir ve bu beşli ile Yegâh perdesinde yedenli tam karar yapılır. 
Derneğimiz,
11 Nisan 2013 Perşembe akşamı saat 20.30'da Selâhattin Akçiçek Konser Salonu'nda (KONAK) bir konser verecektir. Şef. Özgen KÜÇÜKGÖKÇE yönetiminde gerçekleşecek konserimize tüm musiki severleri bekliyoruz. Konser halka açıktır.
Etkinlikler
Yaşlıya Saygı Haftası
24 Mart Perşembe akşamı Karabağlar Belediyesi etkinlikleri kapsamında, Yaşlıya Saygı Haftası konseri gerçekleştirildi.
devamı...
Güzel Sözler

Her gönül bir şarkı söyler.

Şarkılarımız bizim romanlarımızdır.

Ahmet Hamdi TANPINAR

Esendere Kültür Sanat Derneği ESDER Resmi sitesidir.
Sitenin tüm içeriği Şenay SARIGÖZOĞLU tarafından hazırlanmaktadır.
55/75 Sokak 19/B Esenyalı - İZMİR
Telefon : 0 232 248 00 53 - GSM : 0 535 470 67 41 - Mail: info@eksd.org.tr
Web Tasarım İzmir, Google Reklam İzmir ReklamTurk   
Balçova İZMİR