Kültür Sanat, Kültür Sanat Derneği
   
Müzik Bilgileri
   
Dış Duyurular
Türk Müziği Konservatuar'larında saz ve ses eğitimi alan öğrencilerin edindikleri teorik bilgileri, pratikte uygulamaları için derneğimizdeki çalışmalarımıza katılımlarını bekliyoruz.
Türk Sanat Müziği Notaları
Bestecilerimizin şarkılarını ve eserlerinin notalarını arşivimizde bulabilir,
Türk Sanat Müziği hakkında derlenmiş bilgilere, Makamlar ve Fasıllar hakkında dökümanlara sitemizden ulaşabilirsiniz.
Türk Müziği Bilgileri
   
 
Bûselik Makamı

a-Durağı: Dügâh perdesidir.

b-Seyri: Çıkıcıdır. Bazen çıkıcı-inici olarak da kullanılmıştır.

c-Dizisi:Yerinde bir Bûselik Beşlisine, Hüseyni perdesi üzerinde Kürdi veya Hicaz dörtlüsünün eklenmesiyle meydana gelir.

d-Güçlüsü:Hüseyni perdesidir.

e-Yeden:Nim Zirgüle perdesidir.

f-Donanımı:Donanım işaret almaz. Hüseyni’de Hicaz olan dizi ve diğer değişiklikler eser içinde gösterilir.

g-Asma Karar Perdeleri: Bûselik makamı dizisi Batı müziğinin Lâ Minör ile aynıdır. Yani Batı müziği bakımından Lâ Minör’dür. Hüseyni üzerinde Kürdi bulunan dizi, Eski Minör, Hicaz bulunan dizi ise Armonik Minör’dir. Melodik Minör tarzı bizde kullanılmamıştır. Eski bestecilerimize bu dizi fazla Batılı ve sert geldiğinden, makamın esas yapısında olmamakla beraber, bazı küçük geçkileri yapmayı âdet edinmişlerdir.

h-Genişlemesi: Her iki dizi için, durak üstünde bulunan Bûselik beşlisi simetrik olarak tiz durağın üst tarafına göçürülür. Bu, aynı zamanda Hüseyni’de Kürdi varsa, Kürdi dizisi olarak; Hüseyni’de Hicaz varsa Hümâyun dizisi olarak uzatılması gibi aynı neticeyi verir. Demek ki, simetrik genişleme yaptığımız zaman bu her iki dizi için aynı zamanda yeni dizi oluşturmak da oluyor.

ı-Dizinin Seyri: Genellikle güçlü civarından seyre başlanır. Yerinde Bûselik beşlisinin seslerinde dolanarak güçlüsü Hüseyni perdesinde kalış gösterilir. Güçlü sesi üzerinde bulunan Kürdi veya Hicaz dörtlüsünün seslerinde dolaşılır. Tekrar Hüseyni perdesinde asma kalış yapılır. Çargâh perdesi üzerinde Nikriz'li kalış da yapılabilir. Tekrar Bûselik beşlisinin seslerine dönülür ve yedeni olan Nim Zirgüle perdesi de belirtilerek Dügâh perdesinde karar verilir.Not:Makam dizilerinin dörtlü ve beşlilerinin birlemesinden meydana gelir. Dizilerin alt tarafında bulunan dörtlü ve beşliler hiçbir zaman değişmez. Güçlü üzerinde bulunan dörtlü ve beşliler makamın yapısına göre değişiklik gösterebilir.

Bûselik makamı da Çargâh makamı gibi arıza almayan bir makamdır.Ancak eser içinde yeri geldikçe işaretleri görülür.

 
Derneğimiz,
11 Nisan 2013 Perşembe akşamı saat 20.30'da Selâhattin Akçiçek Konser Salonu'nda (KONAK) bir konser verecektir. Şef. Özgen KÜÇÜKGÖKÇE yönetiminde gerçekleşecek konserimize tüm musiki severleri bekliyoruz. Konser halka açıktır.
Etkinlikler
Yaşlıya Saygı Haftası
24 Mart Perşembe akşamı Karabağlar Belediyesi etkinlikleri kapsamında, Yaşlıya Saygı Haftası konseri gerçekleştirildi.
devamı...
Güzel Sözler

Her gönül bir şarkı söyler.

Şarkılarımız bizim romanlarımızdır.

Ahmet Hamdi TANPINAR

Esendere Kültür Sanat Derneği ESDER Resmi sitesidir.
Sitenin tüm içeriği Şenay SARIGÖZOĞLU tarafından hazırlanmaktadır.
55/75 Sokak 19/B Esenyalı - İZMİR
Telefon : 0 232 248 00 53 - GSM : 0 535 470 67 41 - Mail: info@eksd.org.tr
Web Tasarım İzmir, Google Reklam İzmir ReklamTurk   
Balçova İZMİR