Kültür Sanat, Kültür Sanat Derneği
   
Müzik Bilgileri
   
Dış Duyurular
Türk Müziği Konservatuar'larında saz ve ses eğitimi alan öğrencilerin edindikleri teorik bilgileri, pratikte uygulamaları için derneğimizdeki çalışmalarımıza katılımlarını bekliyoruz.
Türk Sanat Müziği Notaları
Bestecilerimizin şarkılarını ve eserlerinin notalarını arşivimizde bulabilir,
Türk Sanat Müziği hakkında derlenmiş bilgilere, Makamlar ve Fasıllar hakkında dökümanlara sitemizden ulaşabilirsiniz.
Türk Müziği Bilgileri
   
 
Dügâh Makamı

a-Durağı: Dügâh perdesidir.

b-Seyri: Çıkıcıdır.

c-Güçlüsü:Çargâh perdesidir.

d-Yeden: Nim Zirgüle perdesidir.

e-Donanımı: Sabâ makamı gibi si için koma bemolü, re için bakiye bemolü donanıma yazılır. Diğer dizilere geçildiğinde gerekli değişiklikler eser içinde gösterilir.f-Dizisi: Dügâh makamı dizisi, yerinde Saba makamı dizisi ve Yegâh perdesindeki Nev'eser makamı dizilerinin birlikte kullanılmasıyla meydana gelir.

Dügâh makamı dizisi, aynen Saba makamı dizisi gibi yazılır. Ancak seyir yapılırken farklar hemen meydana çıkar. Yegâh perdesi üzerindeki Nev'eser dizisi bu makama ayrı bir renk katar.


g-Seyri: Dügâh makamının seyrine genellikle Durak sesi civarından başlanır. Nev'eser dizisinde dolaşılarak Güçlü olan Çargâh perdesinde asma kalış yapılır. Saba makamından Güçlü üzerindeki ve Tiz Durak üzerindeki genişleme sesleri çok kullanılmasına karşılık, Dügâh makamında aşağıdaki sesler daha fazla kullanılmıştır. Durak'tan aşağıya Nikriz Beşlisi halinde Yegâh perdesine inilir. Dügâh perdesi üzerinde Hicaz Dörtlüsü halinde genişler. Bu şekilde Nev'eser dizisi meydana gelmiş olur.

Dügâh perdesi üzerinde Saba Dörtlüsünün seslerine geçilir. Tekrar Güçlü'de kalış yapılarak muhtelif seslerde dolaşılır. Karara doğru Hicaz Dörtlüsünün sesleri ile inilir. Yedeni olan Nim Zirgüle perdesi de gösterilerek Dügâh perdesinde karar verilir.Makama örnek bir eser:
 
Derneğimiz,
11 Nisan 2013 Perşembe akşamı saat 20.30'da Selâhattin Akçiçek Konser Salonu'nda (KONAK) bir konser verecektir. Şef. Özgen KÜÇÜKGÖKÇE yönetiminde gerçekleşecek konserimize tüm musiki severleri bekliyoruz. Konser halka açıktır.
Etkinlikler
Yaşlıya Saygı Haftası
24 Mart Perşembe akşamı Karabağlar Belediyesi etkinlikleri kapsamında, Yaşlıya Saygı Haftası konseri gerçekleştirildi.
devamı...
Güzel Sözler

Her gönül bir şarkı söyler.

Şarkılarımız bizim romanlarımızdır.

Ahmet Hamdi TANPINAR

Esendere Kültür Sanat Derneği ESDER Resmi sitesidir.
Sitenin tüm içeriği Şenay SARIGÖZOĞLU tarafından hazırlanmaktadır.
55/75 Sokak 19/B Esenyalı - İZMİR
Telefon : 0 232 248 00 53 - GSM : 0 535 470 67 41 - Mail: info@eksd.org.tr
Web Tasarım İzmir, Google Reklam İzmir ReklamTurk   
Balçova İZMİR