Kültür Sanat, Kültür Sanat Derneği
   
Müzik Bilgileri
   
Dış Duyurular
Türk Müziği Konservatuar'larında saz ve ses eğitimi alan öğrencilerin edindikleri teorik bilgileri, pratikte uygulamaları için derneğimizdeki çalışmalarımıza katılımlarını bekliyoruz.
Türk Sanat Müziği Notaları
Bestecilerimizin şarkılarını ve eserlerinin notalarını arşivimizde bulabilir,
Türk Sanat Müziği hakkında derlenmiş bilgilere, Makamlar ve Fasıllar hakkında dökümanlara sitemizden ulaşabilirsiniz.
Türk Müziği Bilgileri
   
 
Dügâh perdesinde karar eden yerinde Bûselik'li ve yerinde Kürdi'li makamlar

Dügâh perdesinde karar eden mürekkeb makamlar arasında iki grup vardır. Bunlardan bir grubun sonuna yerinde Bûselik, öteki grubun sonun da yerinde Kürdi dizisi veya en azından bu çeşnilerin beşlileri eklenmek şartıyle o makamlar meydana gelir. Bunlardan biri Bûselik’li Grubu, öteki Kürdi’li Grubu’dur. Yâni yerinde Bûselik’le biten makamlarda asıl makamın sonuna Bûselik, yerinde Kürdi ile bitenlerde ise asıl makamın sonuna Kürdi getirilir ve makam, sonda eklenen bu Kürdi veya Bûselik’li dizi veya çeşnisiyle karar eder. Her iki çeşidin donanımına asıl makamın işâretleri yazılır. Bûselik yâhut Kürdi’ye geçildiğinde gerekli değişiklikler eser içinde gösterilir. Yine bu makamların seyirleri asıl makama bağlıdır. Önce asıl makamda seyredilir. Sonra Bûselik’lilerde Bûselik dizisi veya beşlisine, Kürdi’lilerde Kürdi dizi veya beşlisine geçilip, Dügâh perdesinde eklenen çeşni ile karar verilir. Bu makamlar asıl makamın isminin sonuna “Bûselik” veya “Kürdi” isimleri getirilerek adlandırılırlar.

Her iki grubu meydana getiren makamları tek tek incelemeye gerek yoktur. Bu grupları meydana getiren ana makamlar bilindikten sonra, ki hemen hepsini daha önce incelemiştik, bunlardan herhangi birinin sonuna ya Kürdi veya Bûselik getirilip, Kürdi’lilerde Kürdi ile, Bûselik’lilerde Bûselik ile karar vermekle o makamlar meydana gelir. Bu grupları ve grupları meydana getiren makamları sıralayalım:

1-Sonuna yerinde Bûselik eklenen makamlar: Beyâti Bûselik, Muhayyer Bûselik, Tâhir Bûselik, Nevâ Bûselik, Acem Bûselik, Arabâr Bûselik, Beyâti Arabân Bûselik, Mâhûr Bûselik, Sabâ Bûselik, Eviç Bûselik, Hicaz Bûselik, Dügâh Bûselik, Hisar Bûselik, Gerdâniye Bûselik, Mürekkeb Şehnâz Bûselik.

2-Sonuna yerinde Kürdi eklenen makamlar: Acem Kürdi, Muhayyer Kürdi, Arabân Kürdi (veya Zevk-u Tarab), Nevâ Kürdi, Sabâ Kürdi (Sabâ Kürdi makamına Sabâ Zemzeme makamı denir).


 
Derneğimiz,
11 Nisan 2013 Perşembe akşamı saat 20.30'da Selâhattin Akçiçek Konser Salonu'nda (KONAK) bir konser verecektir. Şef. Özgen KÜÇÜKGÖKÇE yönetiminde gerçekleşecek konserimize tüm musiki severleri bekliyoruz. Konser halka açıktır.
Etkinlikler
Yaşlıya Saygı Haftası
24 Mart Perşembe akşamı Karabağlar Belediyesi etkinlikleri kapsamında, Yaşlıya Saygı Haftası konseri gerçekleştirildi.
devamı...
Güzel Sözler

Her gönül bir şarkı söyler.

Şarkılarımız bizim romanlarımızdır.

Ahmet Hamdi TANPINAR

Esendere Kültür Sanat Derneği ESDER Resmi sitesidir.
Sitenin tüm içeriği Şenay SARIGÖZOĞLU tarafından hazırlanmaktadır.
55/75 Sokak 19/B Esenyalı - İZMİR
Telefon : 0 232 248 00 53 - GSM : 0 535 470 67 41 - Mail: info@eksd.org.tr
Web Tasarım İzmir, Google Reklam İzmir ReklamTurk   
Balçova İZMİR