Kültür Sanat, Kültür Sanat Derneği
   
Müzik Bilgileri
   
Dış Duyurular
Türk Müziği Konservatuar'larında saz ve ses eğitimi alan öğrencilerin edindikleri teorik bilgileri, pratikte uygulamaları için derneğimizdeki çalışmalarımıza katılımlarını bekliyoruz.
Türk Sanat Müziği Notaları
Bestecilerimizin şarkılarını ve eserlerinin notalarını arşivimizde bulabilir,
Türk Sanat Müziği hakkında derlenmiş bilgilere, Makamlar ve Fasıllar hakkında dökümanlara sitemizden ulaşabilirsiniz.
Türk Müziği Bilgileri
   
 
Güldeste Makamı

a-Durağı: Rast perdesidir.

b-Seyri: İnicidir.

c-Dizisi: Bûselik perdesindeki Zirgüle’li Hicaz dizisine Hüseyni’deki Bûselik dizisinin ve Rast perdesindeki Çargâh dizisinin eklenmesinden meydana gelmiştir.
d-Güçlüsü: Hüseyni perdesidir. Bu perdede bâzen Bûselik çeşnisiyle, bâzen de Hicaz çeşnisiyle makamın yarım kararı yapılır.

e-Asma Karar Perdeleri: Nevâ’da Çargâh’lı, Bûselik’de de Zirgüle’li Hicaz çeşnisiyle asma kararlar yapılabilir. Ve bu arada Kürdi perdesi yeden olarak kullanılabilir. Ayrıca Rast’taki Çargâh dizisine geçildiğinde Bûselik’te Kürdi’li , Dügâh’da Bûselik’li asma kararlar yapılabilir.

f-Donanımı: Bâzen yalnızca fa için küçük mücenneb diyezi; bâzen de fa küçük mücenneb diyez, re için bakiye diyez donanıma berâber yazılır. Gerekli değişiklikler eser içinde gösterilir.

g-Genişlemesi: Güldeste makamı tiz tarafta yeterli seyir alanına sâhiptir. Bu bakımdan pest taraftan genişler. Bu genişleme Hüseyni Aşirân perdesine bir Bûselik beşlisi getirilmek suretiyle yapılır. Bu, simetrik bir genişlemedir.

h-Yeden’i: 1.aralıktaki küçük mücenneb diyezli fa Geveşt perdesidir.

ı-Perdelerin T.M.deki isimleri: Pestten tize doğru: Rast, Dügâh, Bûselik, Çargâh, Nevâ veya Nim Hisar, Hüseyni, Mâhûr, Gerdâniye, Muhayyer veya Nim Şehnâz, Tiz Bûselik, Tiz Çargâh, Tiz Nim Hisar, Tiz Hüseyni’dir.

i-Seyir: Güçlü civârından seyre başlanır. Bûselik perdesindeki Zirgüle’li Hicaz dizisinde gezinildikten sonra, Hüseyni’deki Bûselik dizisinde de gezinilir ve bu arada yarım kararla birlikte asma kararlar da yapılır. Nihâyet Rast perdesindeki Çargâh dizisine geçilip gezinildikten sonra Rast perdesinde Çargâh çeşnili tam karar yapılır.
 
Derneğimiz,
11 Nisan 2013 Perşembe akşamı saat 20.30'da Selâhattin Akçiçek Konser Salonu'nda (KONAK) bir konser verecektir. Şef. Özgen KÜÇÜKGÖKÇE yönetiminde gerçekleşecek konserimize tüm musiki severleri bekliyoruz. Konser halka açıktır.
Etkinlikler
Yaşlıya Saygı Haftası
24 Mart Perşembe akşamı Karabağlar Belediyesi etkinlikleri kapsamında, Yaşlıya Saygı Haftası konseri gerçekleştirildi.
devamı...
Güzel Sözler

Her gönül bir şarkı söyler.

Şarkılarımız bizim romanlarımızdır.

Ahmet Hamdi TANPINAR

Esendere Kültür Sanat Derneği ESDER Resmi sitesidir.
Sitenin tüm içeriği Şenay SARIGÖZOĞLU tarafından hazırlanmaktadır.
55/75 Sokak 19/B Esenyalı - İZMİR
Telefon : 0 232 248 00 53 - GSM : 0 535 470 67 41 - Mail: info@eksd.org.tr
Web Tasarım İzmir, Google Reklam İzmir ReklamTurk   
Balçova İZMİR