Kültür Sanat, Kültür Sanat Derneği
   
Müzik Bilgileri
   
Dış Duyurular
Türk Müziği Konservatuar'larında saz ve ses eğitimi alan öğrencilerin edindikleri teorik bilgileri, pratikte uygulamaları için derneğimizdeki çalışmalarımıza katılımlarını bekliyoruz.
Türk Sanat Müziği Notaları
Bestecilerimizin şarkılarını ve eserlerinin notalarını arşivimizde bulabilir,
Türk Sanat Müziği hakkında derlenmiş bilgilere, Makamlar ve Fasıllar hakkında dökümanlara sitemizden ulaşabilirsiniz.
Türk Müziği Bilgileri
   
 
Gülizâr Makamı

Gülizâr makamına bâzen Gülizâr, bâzen de Hüseyni Gülizâr makamı denir. İki çeşit Gülizâr makamı vardır:

1-Basit Gülizâr Makamı: Her bakımdan Hüseyni ve Muhayyer makamına benzer. Yalnız Hüseyni makamının inici şeklidir. Dolayisiyle seyir bakımından ayrılır. İnicilik bakımından Muhayyer makamına benzese de, Muhayyer makamından farkı, Gülizâr makamının birinci mertebede yarım kararını yine Hüseyni perdesi üzerinde yapması ve Muhayyer perdesi üzerinde pek belli kalışlar yapmamasıdır. Bu duruma göre Gülizâr makamının birinci mertebe güçlüsü, Hüseyni perdesidir. Ayrıca Basit Gülizâr makamı, genellikle Muhayyer makamı kadar tiz seslere çıkmaz. En fazla tiz Çargâh perdesine kadar çıkar.

Özetle: Basit Gülizâr makamı, Hüseyni ve Muhayyer makamları arasında bir makamdır. Hüseyni makamı ile olan yakın ilişkisi sebebiyle basit makamlar arasında ayrıca sıra numarası verilmemiştir. Asma kararlar Hüseyni makamı gibidir. Genişlemesi ise karar perdesi üzerindeki Hüseyni beşlisinin tiz durak üzerine simetrik olarak göçürülesiyle yapılır.

2-Mürekkeb Gülizâr Makamı (Bileşik Gülizâr Makamı): İnici Hüseyni makamı dizisine zaman zaman inici Karcığar dizisinin katılmasından meydana gelmiş bir makamdır ki, Mürekkeb (Bileşik) Makamlar bölümünde incelenecektir.

 
Derneğimiz,
11 Nisan 2013 Perşembe akşamı saat 20.30'da Selâhattin Akçiçek Konser Salonu'nda (KONAK) bir konser verecektir. Şef. Özgen KÜÇÜKGÖKÇE yönetiminde gerçekleşecek konserimize tüm musiki severleri bekliyoruz. Konser halka açıktır.
Etkinlikler
Yaşlıya Saygı Haftası
24 Mart Perşembe akşamı Karabağlar Belediyesi etkinlikleri kapsamında, Yaşlıya Saygı Haftası konseri gerçekleştirildi.
devamı...
Güzel Sözler

Her gönül bir şarkı söyler.

Şarkılarımız bizim romanlarımızdır.

Ahmet Hamdi TANPINAR

Esendere Kültür Sanat Derneği ESDER Resmi sitesidir.
Sitenin tüm içeriği Şenay SARIGÖZOĞLU tarafından hazırlanmaktadır.
55/75 Sokak 19/B Esenyalı - İZMİR
Telefon : 0 232 248 00 53 - GSM : 0 535 470 67 41 - Mail: info@eksd.org.tr
Web Tasarım İzmir, Google Reklam İzmir ReklamTurk   
Balçova İZMİR