Kültür Sanat, Kültür Sanat Derneği
   
Müzik Bilgileri
   
Dış Duyurular
Türk Müziği Konservatuar'larında saz ve ses eğitimi alan öğrencilerin edindikleri teorik bilgileri, pratikte uygulamaları için derneğimizdeki çalışmalarımıza katılımlarını bekliyoruz.
Türk Sanat Müziği Notaları
Bestecilerimizin şarkılarını ve eserlerinin notalarını arşivimizde bulabilir,
Türk Sanat Müziği hakkında derlenmiş bilgilere, Makamlar ve Fasıllar hakkında dökümanlara sitemizden ulaşabilirsiniz.
Türk Müziği Bilgileri
   
 
Lâlegül Makamı

a-Durağı: Yegâh perdesidir.

b-Seyri: İnicidir.

c-Dizisi: Yerinde Hüzzam makamı dizisine Yegâh perdesindeki Zirgüle’li Hicaz, yani Şedd-i Arabân makamı dizisinin eklenmesinden meydana gelmiştir (Hüzzam makamı dizisini şematik olarak yazıyoruz).d-Güçlüsü: Giriş seyrinde hâkim olan Hüzzam makamıdır. Bu yüzden Lâlegül makamının güçlüsü de Hüzzam makamının güçlüsü olan Nevâ perdesidir. Bu perde üzerinde Hicaz çeşnisi ile yarım karar yapılır.

e-Asma Karar Perdeleri: Nevâ perdesindeki Hicaz çeşnili yarım karardan sonra Çargâh perdesinde Nikriz çeşnisiyle asma karar yapılır. Segâh perdesi de Hüzzam dizisinin karar perdesi olduğuna göre, önemli bir asma karar perdesidir. Bu perdede Hüzzam çeşnili asma karar yapılır. Bunlardan sonra, yerindeki Şedd-i Arabân makamı dizisine geçileceğine göre Şedd-i Arabân makamının asma kararları olan Dügâh perdesinde Hicaz’lı, Rast perdesinde Nikriz’li ve yine Rast perdesinde Bûselik’li asma kararlar, Lâlegül makamında da kullanılır.

f-Donanımı: Hüzzam makamının işaretleri olan si için koma bemolü, mi için bakiye bemolü, fa için bakiye diyezi donanıma yazılır. Şedd-i Arabân dizisine geçilince, gerekli değişiklikler eser içinde gösterilir.

g-Perdelerin T.M.deki isimleri: Pestten tize doğru: Şedd-i Arabân dizisi; Yegâh, Kaba Hisar, Irak, Rast, Dügâh, Dik Kürdi, Nim Hicaz, Nevâ. Hüzzam dizisi: Segâh, Çargâh, Nevâ, Hisar veya Dik Hisar yahut Hüseyni, Eviç veya Acem, Gerdâniye, Kürdi veya Muhayyer, Tiz Segâhi Tiz Çargâh, Tiz Nevâ’dır.

ı-Genişlemesi: Lâlegül makamı, yapısı gereği oldukça geniş bir seyir alanına sahiptir. Bu bakımdan makam ayrıca genişletilmemiştir.

i-Seyir: Aynen Hüzzam makamı gibi Segâh veya Nevâ perdesi civârından seyre başlanır. Hüzzam dizisinde karışık gezinildikten ve bu arada asma kararları da gösterildikten sonra, Nevâ perdesinde yarım karar yapılır. Sonra Segâh perdesine inilip Hüzzam makamı gibi bitirilir. Daha sonra, yerinde Şedd-i Arabân dizisine geçilir ve gerekli asma kararları da gösterilerek, bu dizide de karışık gezinildikten sonra Yegâh perdesinde Zirgüle’li Hicaz çeşnisiyle yedenli tam karar yapılır. 
Derneğimiz,
11 Nisan 2013 Perşembe akşamı saat 20.30'da Selâhattin Akçiçek Konser Salonu'nda (KONAK) bir konser verecektir. Şef. Özgen KÜÇÜKGÖKÇE yönetiminde gerçekleşecek konserimize tüm musiki severleri bekliyoruz. Konser halka açıktır.
Etkinlikler
Yaşlıya Saygı Haftası
24 Mart Perşembe akşamı Karabağlar Belediyesi etkinlikleri kapsamında, Yaşlıya Saygı Haftası konseri gerçekleştirildi.
devamı...
Güzel Sözler

Her gönül bir şarkı söyler.

Şarkılarımız bizim romanlarımızdır.

Ahmet Hamdi TANPINAR

Esendere Kültür Sanat Derneği ESDER Resmi sitesidir.
Sitenin tüm içeriği Şenay SARIGÖZOĞLU tarafından hazırlanmaktadır.
55/75 Sokak 19/B Esenyalı - İZMİR
Telefon : 0 232 248 00 53 - GSM : 0 535 470 67 41 - Mail: info@eksd.org.tr
Web Tasarım İzmir, Google Reklam İzmir ReklamTurk   
Balçova İZMİR