Kültür Sanat, Kültür Sanat Derneği
   
Müzik Bilgileri
   
Dış Duyurular
Türk Müziği Konservatuar'larında saz ve ses eğitimi alan öğrencilerin edindikleri teorik bilgileri, pratikte uygulamaları için derneğimizdeki çalışmalarımıza katılımlarını bekliyoruz.
Türk Sanat Müziği Notaları
Bestecilerimizin şarkılarını ve eserlerinin notalarını arşivimizde bulabilir,
Türk Sanat Müziği hakkında derlenmiş bilgilere, Makamlar ve Fasıllar hakkında dökümanlara sitemizden ulaşabilirsiniz.
Türk Müziği Bilgileri
   
 
Nişâbûr Makamı

a-Durağı: Bûselik perdesidir.

b-Seyri: Çıkıcıdır.

c-Dizisi: Yerinde Nişâbur dörtlüsüne 4. Derece Hüseyni perdesinde bir Kürdi dörtlüsünün 5.derece Acem perdesinde bir Çargâh dörtlüsünün ve 3.derece Nevâ perdesinde bir Bûselik dizisinin eklenmesinde meydana gelmiştir. Nişâbur beşlisi dörtlü olarak ele alınırsa, bu, tamâmen bir Uşşak dörtlüsüdür. Fakat Bûselik perdesi üzerinde bu dörtlü, tam K.S.T. aralıklarıyla ayrı bir çeşni hissi verir, ayrı bir kişiliğe sâhiptir.d-Güçlüsü: 3.derece Nevâ perdesidir. Üzerinde Bûselik çeşnisi ve dizisi vardır.

e-Asma Karar Perdeleri: Hüseyni perdesinde Kürdi çeşnili asma karar yapılabilir. Ayrıca gerekirse Dügâh perdesinde Rast çeşnili, Rast perdesinde Pençgâh çeşnisiyle çok küçük asma kararlar yapılabilir. Nim Hicaz perdesinde de asma karar yapılabilir, fakat bu perdede herhangi bir çeşni meydana gelmez (Nim Hicaz perdesinde bir Segâh üçlüsü vardır, diyebiliriz).

f-Donanımı: Yalnız bakiye diyezli do Nim Hicaz donanıma yazılır. Gerekli diğer değişiklikler eser içinde gösterilir.

g-Perdelerin T.M.deki isimleri: Pestten tize doğru, Bûselik, Nim Hicaz, Nevâ, Hüseyni, Acem, Gerdâniye, Muhayyer, Sünbüle, Tiz Çargâh, Tiz Nevâ’dır.

h-Yeden’i: 2.aralıktaki Dügâh perdesidir.

ı-Genişlemesi: Makam, tiz taraftan esâsen geniş bir bölgeye sâhiptir. Pest tarafta ise asma karar tarzında Dügâh perdesine Rast çeşnisiyle ve Rast perdesine Pençgâh çeşnisiyle inilebilir.

i-Seyir: Durak veya güçlü civârından seyre başlanır. Makamı meydana getiren çeşnilerde karışık gezinildikten sonra, Nevâ perdesinde Bûselik çeşnili yarım karar yapılır. Bu arada gereken yerlerde gerekli asma kararlar gösterilir. Nihâyet yine karışık gezinildikten sonra Bûselik perdesinde tam karar yapılır.

Not: Nişâbur makamı kendine has bir kişiliği olmasına rağmen, az kullanılmış bir makamdır.

Makama örnek bir eser:


 
Derneğimiz,
11 Nisan 2013 Perşembe akşamı saat 20.30'da Selâhattin Akçiçek Konser Salonu'nda (KONAK) bir konser verecektir. Şef. Özgen KÜÇÜKGÖKÇE yönetiminde gerçekleşecek konserimize tüm musiki severleri bekliyoruz. Konser halka açıktır.
Etkinlikler
Yaşlıya Saygı Haftası
24 Mart Perşembe akşamı Karabağlar Belediyesi etkinlikleri kapsamında, Yaşlıya Saygı Haftası konseri gerçekleştirildi.
devamı...
Güzel Sözler

Her gönül bir şarkı söyler.

Şarkılarımız bizim romanlarımızdır.

Ahmet Hamdi TANPINAR

Esendere Kültür Sanat Derneği ESDER Resmi sitesidir.
Sitenin tüm içeriği Şenay SARIGÖZOĞLU tarafından hazırlanmaktadır.
55/75 Sokak 19/B Esenyalı - İZMİR
Telefon : 0 232 248 00 53 - GSM : 0 535 470 67 41 - Mail: info@eksd.org.tr
Web Tasarım İzmir, Google Reklam İzmir ReklamTurk   
Balçova İZMİR