Kültür Sanat, Kültür Sanat Derneği
   
Müzik Bilgileri
   
Dış Duyurular
Türk Müziği Konservatuar'larında saz ve ses eğitimi alan öğrencilerin edindikleri teorik bilgileri, pratikte uygulamaları için derneğimizdeki çalışmalarımıza katılımlarını bekliyoruz.
Türk Sanat Müziği Notaları
Bestecilerimizin şarkılarını ve eserlerinin notalarını arşivimizde bulabilir,
Türk Sanat Müziği hakkında derlenmiş bilgilere, Makamlar ve Fasıllar hakkında dökümanlara sitemizden ulaşabilirsiniz.
Türk Müziği Bilgileri
   
 
Şevk-i Dil Makamı

a-Durağı: Rast perdesidir.

b-Seyri: İnicidir.

c-Dizisi: Yerinde inici Rast makamı dizisine yine yerinde inici Basit Sûz’nâk makamı dizisinin katılmasından meydana gelmiştir. Sûz’nâk makamı dizisi inici Rast makamının sonuna doğru gösterilir. Bu duruma göre Şevk-ı Dil makamı, sonra doğru Basit Sûz’nak makamı gösteren inici Rast ma kamından başka bir şey değildir. Tam karar yine Rast dizisi ile Rast perdesinde yapılır.
Şev-ı Dil makamı inici bir makam olduğu için tiz durak civârından seyre başlanacaktır ve bu kısımda giriş seyrinde kullanılacak bir bölgeye gerek vardır. Bu da her iki dizide yerindeki Rast beşlisinin tiz durak Gerdâniye perdesi üzerine simetrik olarak göçürülmesiyle elde edilir. Yâni Gerdâniye perdesi üzerinde bir Rast beşlisi meydana gelir.

d-Güçlüsü: Şevk-i Dil, inici bir makam olduğu için, tiz durak Gerdâniye perdesinin birinci mertebe güçlü olması gerekir. Fakat bâzen birinci mertebe güçlü Gerdâniye, bâzen de Nevâ perdesidir. Hangisi birinci mertebe güçlü olarak kullanılmışsa, diğeri ikinci mertebe güçlü olarak asma karar perdesi olur.

Not: Şevk-i Dil makamı diğer bütün hususlarda Rast ve Basit Sûz’nâk makamlarının aynıdır.

i-Seyir: İnici Rast dizisinin tiz durağı, Gerdâniye perdesi civârından seyre başlanır. Bu tiz bölgede karışık gezinildikten sonra, Gerdâniye’de veya Nevâ perdesinde yarım karar yapılır. Daha sonra yine karışık gezinilerek asma kararları da gösterip, makamın sonuna doğru yerinde Basit Sûz’nâk dizisine geçilir ve Rast perdesinde genellikle Rast dizisiyle tam karar yapılır.
 
Derneğimiz,
11 Nisan 2013 Perşembe akşamı saat 20.30'da Selâhattin Akçiçek Konser Salonu'nda (KONAK) bir konser verecektir. Şef. Özgen KÜÇÜKGÖKÇE yönetiminde gerçekleşecek konserimize tüm musiki severleri bekliyoruz. Konser halka açıktır.
Etkinlikler
Yaşlıya Saygı Haftası
24 Mart Perşembe akşamı Karabağlar Belediyesi etkinlikleri kapsamında, Yaşlıya Saygı Haftası konseri gerçekleştirildi.
devamı...
Güzel Sözler

Her gönül bir şarkı söyler.

Şarkılarımız bizim romanlarımızdır.

Ahmet Hamdi TANPINAR

Esendere Kültür Sanat Derneği ESDER Resmi sitesidir.
Sitenin tüm içeriği Şenay SARIGÖZOĞLU tarafından hazırlanmaktadır.
55/75 Sokak 19/B Esenyalı - İZMİR
Telefon : 0 232 248 00 53 - GSM : 0 535 470 67 41 - Mail: info@eksd.org.tr
Web Tasarım İzmir, Google Reklam İzmir ReklamTurk   
Balçova İZMİR