Kültür Sanat, Kültür Sanat Derneği
   
Müzik Bilgileri
   
Dış Duyurular
Türk Müziği Konservatuar'larında saz ve ses eğitimi alan öğrencilerin edindikleri teorik bilgileri, pratikte uygulamaları için derneğimizdeki çalışmalarımıza katılımlarını bekliyoruz.
Türk Sanat Müziği Notaları
Bestecilerimizin şarkılarını ve eserlerinin notalarını arşivimizde bulabilir,
Türk Sanat Müziği hakkında derlenmiş bilgilere, Makamlar ve Fasıllar hakkında dökümanlara sitemizden ulaşabilirsiniz.
Türk Müziği Bilgileri
   
 
Sultâni Segâh Makamı

a-Durağı: Yegâh perdesidir.

b-Seyri: İnicidir.

c-Dizisi: Yerinde Segâh makamı dizisine, yerinde Müseteâr ve yerinde Şedd-i Arabân (Yegâh’da Zirgüle’li Hicaz) makamı dizilerinin eklenmesinden meydana gelmiştir (Segâh ve Müsteâr dizilerini şematik olarak yazıyoruz.d-Güçlüsü: Giriş seyrinde hâkim olan Segâh ve Müstear makamlarıdır. Bu bakımdan onların güçlüsü olan Nevâ perdesi Sultâni Segâh makamının birinci mertebe güçlüsüdür. İkinci mertebe güçlü ise, Segâh ve müstear makamlarının karar perdesi olan Segâh perdesidir.

e-Asma Karar Perdeleri: Segâh, Müsetear ve Şedd-i Arabân makamlarının asma karar perdeleri, Sultâni Segâh makamının da asma karar perdeleridir. Ayrıntılı bilgi için bu üç makama bakılmalıdır.

f-Donanımı: Segâh makamının işaretleri olan si ve mi için koma bemolü donanıma yazılır. Şedd-i Arabân dizisine geçilince gerekli değişiklikler eser içinde gösterilir.

g-Perdelerin T.M.deki isimleri: Pestten tize doğru; Şedd-i Arabân dizisi: Yegâh, Kaba Hisar, Irak, Rast, Dügâh, Dik Kürdi veya Kürdi, Nim Hicaz veya Çargâh, Nevâ. Segâh ve Müstear dizileri; Segâh, Çargâh veya Nim Hicaz, Nevâ, Dik Hisar, Eviç veya Acem, Gerdâniye, Sünbüle veya Muhayyer, Tiz Segâh, Tiz Çargâh, Tiz Nevâ’dır.

h-Yeden'i:Portenin altındaki bakiye diyezli do Kaba Nim Hicaz perdesidir.

ı-Genişlemesi: Sultâni Segâh makamı, yapısı gereği oldukça geniş bir seyir alanına sâhip olduğu için ayrıca genişletilmemiştir.

i-Seyir: Segâh makamı ile seyre başlanır. Segâh ve Müstear dizi ve çeşnilerinde asma kararlar da gösterilerek, karışık gezinildikten sonra güçlü Nevâ perdesinde makamın yarım kararı yapılır. Yine karışık gezinilerek Segâh perdesine kadar inilir ve bu perdede Segâh ve Müstear makamları sona erdirilir. Bundan sonra yerindeki Şedd-i Arabân makamına geçilir. Bu dizide de asma kararlar gösterilerek karışık gezinildikten sonra, Yegâh perdesinde Zigüle’li Hicaz çeşnisiyle yedenli tam karar yapılır. 
Derneğimiz,
11 Nisan 2013 Perşembe akşamı saat 20.30'da Selâhattin Akçiçek Konser Salonu'nda (KONAK) bir konser verecektir. Şef. Özgen KÜÇÜKGÖKÇE yönetiminde gerçekleşecek konserimize tüm musiki severleri bekliyoruz. Konser halka açıktır.
Etkinlikler
Yaşlıya Saygı Haftası
24 Mart Perşembe akşamı Karabağlar Belediyesi etkinlikleri kapsamında, Yaşlıya Saygı Haftası konseri gerçekleştirildi.
devamı...
Güzel Sözler

Her gönül bir şarkı söyler.

Şarkılarımız bizim romanlarımızdır.

Ahmet Hamdi TANPINAR

Esendere Kültür Sanat Derneği ESDER Resmi sitesidir.
Sitenin tüm içeriği Şenay SARIGÖZOĞLU tarafından hazırlanmaktadır.
55/75 Sokak 19/B Esenyalı - İZMİR
Telefon : 0 232 248 00 53 - GSM : 0 535 470 67 41 - Mail: info@eksd.org.tr
Web Tasarım İzmir, Google Reklam İzmir ReklamTurk   
Balçova İZMİR